آسپرین برای قلب مضر است

بنابر بررسی‌های محققان مرکز پزشکی هاروارد، آسپرین به دلیل رقیق کردن خون، برای قلب مضر است و مصرف آن باید کنترل شود.

محققان مرکز پزشکی هاروارد ۱۴هزار و ۳۲۸ فرد ۴۰ سال به بالا را در خصوص مصرف آسپرین، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این بررسی نشان داد که یک چهارم این افراد که به بیماری‌های قلبی‌عروقی مبتلا نیستند، برای پیشگیری از مشکلات قلبی، آسپرین مصرف می‌کنند. در ضمن تعداد بسیاری از این افراد، بدون تجویز پزشک هر روز آسپرین مصرف می‌کنند. بیشتر این افراد هم به هیچ نوع بیماری یا سکتة‌ قلبی مبتلا نبودند.

بنابر بررسی‌های محققان هاروارد، هرچه سن افراد بیشتر باشد، احتمال ابتلا به خونریزی ناشی از مصرف آسپرین، افزایش می‌یابد.

همچنین افرادی که به بیماری زخم معده مبتلا هستند، نباید آسپرین مصرف کنند. زیرا خطر خونریزی در این افراد بسیار بالا می‌رود.

بنابه گفتة این محققان، تنها افرادی که به بیماری‌های قلبی‌عروقی مبتلا هستند، می‌توانند زیر نظر پزشک، مقدار کمی آسپرین مصرف کنند.

بنابر دستورالعمل سال ۲۰۱۹ انجمن قلب آمریکا، افراد بالای ۷۰ سال که سابقة بیماری قلبی ندارند، نباید از آسپرین به عنوان اقدام پیشگیرانه استفاده کنند. همچنین افراد زیر ۷۰ سال که مبتلا به بیماری قلبی و در عین حال مستعد خونریزی هستند، نباید آسپرین مصرف کنند. تجویز آسپرین باید زیر نظر پزشک و با توجه به وضعیت جسمانی فرد صورت گیرد.

بسیاری از سکته‌های قلبی و مغزی، زمانی که خون‌رسانی به قلب یا مغز مسدود می‌شود، رخ می‌دهند. این وضعیت معمولاً با تصلب شرایین شروع می‌شود. در واقع پلاک‌هایی در سرخرگ‌ها ایجاد می‌شود که مسیر عبور جریان خون را باریک و باریک‌تر می‌کنند و زمانی می‌رسد که خون در این رگ‌ها لخته شده و به اندام‌های مهم مانند قلب یا مغز نمی‌رسد و فرد به سکتة قلبی یا مغزی مبتلا می‌شود.

آسپرین با رقیق کردن خون، باعث می‌شود حالت چسبندگی آن کمتر شود و لختة خون تشکیل نشود. مصرف مقدار بسیار کم آسپرین می‌تواند از حملات قلبی و سکته‌های مغزی افراد مستعد به این بیماری‌ها، پیشگیری کند اما مصرف آن باید کاملاً با احتیاط و فقط زیر نظر پزشک باشد.

مصرف خودسرانه آسپرین، نه تنها فرد را از حملات قلبی یا مغزی نجات نمی‌دهد، بلکه ممکن است او را به دلیل خونریزی در معرض مرگ ناگهانی قرار دهد.

منبع: خبرگزاری سلامت


1398/05/14

Bookmark and Share   شماره خبر :4193 تعداد بازدید :397

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload